header

Biografia

Zbigniew Łapiński urodził się 12 listopada 1947 r. w Warszawie. Wybitny pianista, akompaniator, aranżer i kompozytor takich piosenek do tekstów Jacka Kaczmarskiego, jak: „Wigilia na Syberii”, „Czerwony autobus”, „Dylemat” czy „Samosierra”, a także wielu piosenek do tekstów innych poetów oraz utworów instrumentalnych o charakterze quasi-symfonicznym.

Współpracował z Jackiem Kaczmarskim, Przemysławem Gintrowskim, Krzysztofem Daukszewiczem, Dorotą Stalińską, Czerwonym Tulipanem, Marianem Opanią, Marcinem Wolskim, Jerzym Kryszakiem, Grzegorzem Tomczakiem, Ewą Błaszczyk, Grzegorzem Turnauem, Jackiem Wójcickim, Mirosławem Czyżykiewiczem, Janem Kondrakiem, Kubą Sienkiewiczem i z wieloma innymi artystami. W 1989r. razem z wokalistą Jørnem Simenem Øverli otrzymał w Norwegii nagrodę Spellemann Prisen (odpowiednik polskiego Fryderyka) za płytę z twórczym opracowaniem piosenek Włodzimierza Wysockiego.

W 1992r. otrzymał od Kompanii Muzycznej Pomaton nagrodę POM PRIX, najlepszego akompaniatora w dziejach Pomatonu. Występował najchętniej z repertuarem z  kręgu piosenki poetyckiej, aktorskiej i kabaretowej. Wielokrotny juror i kierownik muzyczny przeglądów piosenki, chętnie pracował z młodzieżą m.in. prowadząc warsztaty piosenkarskie. W roku 1999 otrzymał odznakę „Zasłużonego Działacza Kultury”, natomiast w roku 2004 został odznaczony „Złotym Krzyżem Zasługi”. W sierpniu 2006r. odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W grudniu 2005r. przebył krwotoczny udar mózgu. Aktualnie poświęcił się kompozycji, między innymi pracy nad programami do tekstów Jacka Kaczmarskiego, Jana Kondraka, ks. Mariusza Bernysia, Marcina Wolskiego. W 2015 roku powstały następujące programy: „Kaczmarski lirycznie i nowe piosenki do tekstów Jacka” (muzyka do wierszy Jacka Kaczmarskiego; niektóre kompozycje powstały wcześniej), „Ośmioro” (muzyka do wierszy z „Antologii Ludowej Poezji Żydowskiej”); „Zatopieni w Bogu” (muzyka do wierszy ks. Mariusza Bernysia); „Diabelska rozgrywka” (muzyka do libretta musicalu autorstwa Marcina Wolskiego); „13.30” (muzyka do wierszy Jana Kondraka). W kolejnych latach 2016-2017 napisał muzykę do wierszy Cypriana Kamila Norwida, Adama Mickiewicza, ks. Jana Twardowskiego, ks. Andrzeja Madeja i wielu innych poetów.

Zmarł 2 kwietnia 2018r. w Warszawie.