Angelika Stosio

Uczestniczka warsztatów wokalno-muzycznych, które odbywały się w domu Zbigniewa Łapińskiego w latach 2016-2017 dla młodzieży licealnej. Brała udział w przygotowywanych wówczas przez Zbigniewa Łapińskiego koncertach: "Diabelska rozgrywka", "Kaczmarski lirycznie", "Zbigniew Łapiński lirycznie i kabaretowo":

(fot. Bogdan Marcinkiewicz)

Nasza wspólna przygoda zaczęła się w 2016r. i była ściśle związana z przygotowaniami do musicalu „Diabelska rozgrywka, czyli Agent Dołu”. Był to dla mnie czas szczególny. Klasa maturalna, mnóstwo obowiązków. Gdy to dzisiaj wspominam, sama się dziwie, że się na to zdecydowałam :) Próby muzyczne odbywały się w mieszkaniu Pana Zbyszka. Przed każdym spotkaniem byliśmy wszyscy mocno zestresowani i spięci. Nie dało się ukryć, byliśmy amatorami, a występowaliśmy przed profesjonalistą i mistrzem w swoim fachu. W związku z tym, że od zawsze lubiłam muzykę, mocno zaangażowałam się w to wydarzenie. Praca z Katarzyną Walentynowicz i Zbigniewem Łapińskim sprawiała, że mogłam się spełniać oraz kształcić w tym, co lubię najbardziej. Współpracę pod kierunkiem Pana Zbyszka Łapińskiego wspominam bardzo miło i ciepło.  Pomimo swoich problemów zdrowotnych, Pan Zbyszek starał się nam pomóc, jak najbardziej mógł. Dawał cenne rady, konstruktywnie krytykował, oceniał. Mimo że był wobec nas wymagający, pokładał nadzieje i zawsze w nas wierzył. To było niewiarygodne, bo wierzył w nas, kiedy inni uważali, że nam się nie uda. To było w tym wszystkim najbardziej niesamowite. Profesjonalny kompozytor, pianista, prawdziwy autorytet w dziedzinie muzyki, zaufał grupie licealistów i powierzył im swoje największe muzyczne „skarby”. Przecież to absurd :) Jestem bardzo wdzięczna Panu Zbyszkowi, że dał mi tę szansę i możliwość rozwoju przy jego boku. Starałam się korzystać z tego i czerpać jak najwięcej. Po „Diabelskiej rozgrywce” były inne wydarzenia, w których również brałam udział, m.in. Konkurs Wokalno- Muzyczny „Nutka z Kropką”, koncert „Kaczmarski lirycznie”, „Spotkania Zamkowe” w Olsztynie, koncert w kaplicy w szpitalu na Banacha, koncert urodzinowy Zbigniewa Łapińskiego w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, koncert „Bajki Wam niosę” w Służewskim Domu Kultury. Niestety, premiery ostatniego koncertu Pan Zbyszek nie doczekał.

„Diabelska Rozgrywka, czyli Agent Dołu” była musicalem, który otworzył mi drogę do wielu innych wydarzeń i koncertów, w których brałam udział. Jestem bardzo wdzięczna Panu Zbyszkowi za zaufanie, za rady, za wiele rozmów w jego mieszkaniu, które oprócz myślenia muzycznego, kształtowały również nasze charaktery. W związku z chorobą Pan Zbyszek miał problemy z poświęcaniem nam czasu tyle, ile by chciał, ponieważ szybko się męczył, gdy długo mówił. Specjalnie dla nas zaczął pisać felietony, abyśmy mieli możliwość zrozumienia tego, czym dla niego jest muzyka, twórczość oraz jakie wyznaje wartości. Te lata miały ogromny wpływ na mnie. Dzięki Panu Zbyszkowi bardzo się rozwinęłam pod względem muzycznym, ale również interpretacyjnym. Te wszystkie spotkania kształtowały mnie i sprawiały, że z roku na rok stawałam się coraz bardziej świadoma sceny. Bez wątpienia te kilka lat wspominam jako ważny czas w moim życiu, za który bardzo dziękuję.

(źródło: wspomnienie z marca 2020r.)

Kontakt